Историјат
Историјат школе
Наша школа је почела са радом у другом полугодишту школске 1972.године, на основу одлуке Скупштине града (од 04.05.1972.) под именом ”Друга основна школа”. Школа је наслиједила простор у којем је до тада радила Гимназија. Школске 1972/73. школа је имала 26 одјељења, са 730 ученика, 10 учитеља и 19 наставника. Скупштина општине Бар је 04.01.1978.године донијела одлуку да школа носи име народног хероја и првоборца овог краја Блажа Јокова Орландића.
Школа се преселила у новој згради, у центру града, у којој и данас ради. Исте године је установљен и први пут обиљежен петнаести април као Дан школе. Следеће године, 15.04.1979. зграда школе је знатно оштећена у великом земљотресу, па се настава до санације зграде одвијала у просторима других школа у Бару. Исте године, школа је по трећи пут узастопно проглашена за најбољу основну школу у општини. У јуну 1980. године завршена је санација школске зграде на Тополици и извршена подјела ове школе на школу у Жукотрлици и школу ”Блажо Јоков Орландић”.
Након тога школа наставља да постиже значајне резултате, тако је 1982. била представник Црне Горе на ”Змајевим сусретима основних школа” у Суботици, 1983. је представљала Црну Гору на Збору пионира Југославије у Словенији а 1984. је била домаћин десетом, јубиларном такмичењу ”Покрет-науку младима”.
Након оваквих резултата, колективу школе је 04.03.1985.године уручена награда ”Октоих”. И након додјеле овог највећег признања за једну школу, ученици и наставници настављају са успјесима. Тако је школи, 1985.године, за изузетне резултате на смотрама знања ”Покрет-науку младима”, Савезни одбор за организацију такмичења ”Науку младима” додијелио прву награду, а наредне -1986. школи се додјељује награда ”Стана Томашевић Арнесен” (за изузетне резултате у васпитању и образовању младих генерација) и ”Борис Кидрич” (савезна награда за изузетне резултате на пољу техничког образовања младих). Већ наредне године излази први број школског часописа ”Вал”. Кум часописа је био познати писац за дјецу Драган Радуловић који је написао и текст за школску химну. На иницијативу наше школе, јуна 1989. устаљено је општинско такмичење у математици за ученике од III до VI разреда. Касније је ова смотра знања у математици добила име по Александру Ацу Павићевићу, који је и покренуо ову идеју.
И деведесетих година прошлог вијека школа ниже успјехе, издвојићемо неке: 03.05.1994. били смо домаћини 25.јубиларног савезног такмичења младих математичара Југославије. Након вишегодишње паузе 1996. поново је покренут школски лист ”Вал”, затим радио емисија на локалном радију, ”Основац” а касније ”Школско звонце”, 20.12.1996. РТС, редакција дјечијег програма, емитовала је получасовну емисију о нашој школи. Крајем деведесетих Школа је била носилац најзначајнијих пројеката који су били полазна основа за каснију реформу школе.
Тако је наша школе, одлуком Министарства просвјете (1996.) одређена за регионални центар за имплементацију пројекта ”Активно учење/настава”. Првог септембра 1998.у школи је почела реализација експерименталног програма у разредној настави у оквиру реформе школства. Одлуком Министарства просвјете и науке, наша школа је одређена као један од 13 центара у Црној Гори. Значајни су били и пројекти ”Пасихосоцијална подршка дјеци”, ”Превенција наркоманије”, ”Креативно рјешавање конфликата” и многи други.
И у новом миленијуму школа постиже добре резултате. Пружа подршку ученицима који похађају ИС ”Петница”, издаје ”Годишњак” за ученике завршног разреда, спроводи пројекте: ”Здравље је акција”, ”Индекс за инклузију”, међу првим школама и радионице у оквиру пројекта ”Заштита репродуктивног здравља”, ”Еко репортери”, ”Лего лига”, ”Оперимо море”, ”Знам да се здраво изграм”…
Веома успјешно се укључује у пројекат ”Демократске радионице”, ”Вршњачка медитација”, ”Професионална оријентација”, ”Предузетничко учење”. У школи успјешно ради и ”Ученички парламент”. Једна смо од четири школе у Црној Гори у којима се спроводи пројекат ”Моје вриједности и врлине” као и методе ”НТЦ система учења”.